Nowoczesne zabudowy kuchenne

Meble kuchenne na wymiarto najpopularniejsza forma urządzania kuchni.

Jak zaprojektować dobrą kuchnię?

Można oczywiście oddać się w ręce fachowców ze specjalistycznej firmy, ale można też pokusić się o samodzielny projekt. Kartka papieru i metr też pewnie się przydadzą, ale w dzisiejszych czasach dla projektanta dostępne są już komputerowe narzędzia pracy. Wiele firm na swoich stronach internetowych poleca programy projektujące wykorzystujące bazę mebli własnej produkcji (IKEA, BRW) Wystarczy wprowadzić wymiary kuchni, oznaczyć miejsca przyłączy (gaz, woda, kanał, gniazdka elektryczne) i można za pomocą myszki ustawiać wirtualne meble. Warto wcześniej zapoznać się podstawowymi zasadami dobrze zaprojektowanej i bezpiecznej kuchni. Meble powinny być ustawione ergonomicznie. Kuchnia musi być przecież funkcjonalna. Wygodna kuchnia to taka, gdzie odległość pomiędzy dwoma równoległymi ciągami roboczymi, jak również pomiędzy jednym ciągiem roboczym, a ścianą wynosi min. 90cm, a optymalnie 120cm. Podobna odległość dzielić musi ciąg kuchenny od tzw. wyspy kuchennej. Płyta grzewcza i zlewozmywak muszą się znaleźć co najmniej 15cm od siebie, a kuchenka szczególnie gazowa nie powinna stać pod oknem.
Wymiary szafek zależą nie tylko od naszego estetycznego upodobania, ale przede wszystkim od ich przeznaczenia.  Najlepiej, jeśli kuchnię zaprojektuje osoba, która będzie w niej na co dzień gospodarzyć.

Do dyspozycji mamy szafki stojące, wiszące, narożne, przeszklone, zintegrowane – ukrywające w swoim wnętrzu sprzęt AGD (lodówkę, zamrażarkę, kuchenkę mikrofalową, piekarnik elektryczny), stojące na blacie, a także szafki pod zlewozmywak, witryny, szafki z dodatkową funkcją (np. deska do prasowania), szafki  z koszami drucianymi, z półkami obrotowymi, poziomo otwierane. Wysokość szafek stojących  i wiszących też nie jest bez znaczenia. To na jakiej wysokości znajdzie się  blat roboczy, powinno zależeć od wzrostu osoby korzystającej z kuchni. Osobom niskim i średniego wzrostu wystarczy 87 cm, ale osobom wysokim zaleca się  na blat na około  91- 94cm.  Natomiast szafki ścienne na ogół dostępne są w wymiarach 73 i 92 cm wysokości. Jeśli mamy małą kuchnię, dobrze jest maksymalnie wykorzystać miejsce i pozwolić meblom sięgnąć nawet sufitu.

Zamawiając kuchnię na wymiar mamy możliwość optymalnego wykorzystania przestrzeni kuchennej. Jednak należy pamiętać, że każda firma ma swoje ograniczenia. Do dyspozycji są przede wszystkim fronty o typowych wymiarach (wysokość i szerokość). Za front nietypowy  zapłacimy drożej.

Cena mebli kuchennych uzależniona jest od ilości szafek, rodzaju frontów i materiału z jakiego są one wykonane, zastosowanych zawiasów i mocowań, zamontowanych półek obrotowych i koszy typu cargo. Szafki z litego drewna będą oczywiście droższe od wykonanych z płyty MDF. Meble z zawiasami uniemożliwiającymi ”trzaskanie” przewyższą ceną tradycyjnie zamykane.
Nowoczesne firmy oferują nam kompleksowa obsługę. Oprócz mebli, w tym samym miejscu zmówić możemy sprzęt AGD, a wykwalifikowany personel umiejętnie zmontuje wszystko na miejscu.

meble na zamówienie